neděle 28. června 2009

Dostupnost tradičního kanaského kanoe na našem trhu

Milovník tradičního kanadského kánoe to zde v srdci Evropy, chce-li si vybrat loď, která bude vyhovovat jeho nárokům, stylu pádlování a estetickým požadavkům, nemá jednoduché. Uznávám, že v dnešním světě – globální vesnici jistě není problém oslovit prodejce, nebo přímo výrobce, kdekoli na světě a domluvit se na konkrétní objednávce. Mírné obtíže však pravděpodobně nastanou s dopravou. Přeci jen pětimetrové kánoe není kniha a vyřešit uspokojivě dodávku například z Ontaria může být trochu logistický oříšek. K tomu přistupují obtíže s jazykovou bariérou a zárukou za výrobek.
Oslovil jsem tedy všechny velké prodejce působící na našem vodáckém trhu, abych zjistil, jakou šanci má pádlař bažící po té správné lodi, kterému se ale nechce absolvovat obtíže spojené s dovozem na vlastní pěst.
S dotazem jsem se obrátil na tyto firmy: Vodák-sport, Cvok sport, Boatpark, Tom-kajak a HG sport.
Odpovědi byly následující:
Ve vodák-sportu mi potvrdili, že jsou akreditovanými dovozci britské Venture Canoes a že jsou schopní dovézt vše z produkce této firmy. Problémem bude čas a barevné provedení. Venture nabízí všechny své modely(zde dodávám osobní poznámku – opravdu za to stojí model Prospector ve verzi 15 a 16 stop a Ottava pro solo techniky)v zelené a červené, ovšem červená je jen jako limitka, vyráběná čas od času.
Dále má vodák v nabídce model Augh, od EXO, která je orientovaná spíš na výrobu kajaků a Augh podle toho vypadá.
Z Cvok sportu přišla stručná odpověď, že mají za to, že trh s takovými loďmi v ČR neexistuje a tedy je ani nenabízejí. Ovšem pokud si zákazník bude přát, jsou schopní oslovit někoho kdo „to“ sem vozí a loď přeprodat. Při bližším zkoumání jsem v jejich e-shopu v nabídce objevil dva modely od Old Town Canoes, obě délkové verze Guide, což je ovšem model spíš pro rekreační vyjížďky, nebo půjčovny.
Reakce z Boatparku byla obdobná, trh neexistuje. Málo kdo dá v Čechách za loď 40 tisíc v základním modelu. Ovšem ano, na individuální zakázku umíme dovézt prakticky cokoli.
Liberecký Tom-kajak má zastoupení Old Town Canoes přímo v základní nabídce. Při bližším zkoumání se však ukázalo, že se také jedná o přeprodej a to konkrétně z HG sportu.
Géčko jsem si nechal záměrně jako posledního velkého dovozce. Jedná se totiž (s výjimkou Vodák sportu jako zástupce Venture Canoes) v podstatě o jedinou rozumnou možnost na našem trhu. V základní nabídce mají Old Town Canoes a Mad River Canoes. (dokonce krátce po naší mejlové komunikaci významě rozšířili nabídku OTC – nechci si ale tolik fandit, že by to snad bylo z tohoto popudu.:-)) Konkrétně jsem korespondoval s Vojtou Jančarem, který je známý svým pozitivním přístupem ke kánoím. Přiznal, že může být trochu problém s některými modely obou firem, které se prostě do Evropy nevozí. Na objednávku jsou však schopní dovézt i lodě takových velkých společností z USA jako je Bell Canoes, We No Nah, dále kanadský Esquif. Zmínil i výborného německého výrobce Gatz, tady by ale cena byla opravdu vysoká (dlužno přiznat, že za opravdovou kvalitu – měl jsem možnost osahat). A zdá se, že v brzké době bude HG i zástupce pro kánoe skandinávského Linderu, který staví hliníkové kánoe do divočiny.
Tímto bych chtěl všem firmám i jednotlivcům poděkovat, že věnovali svůj čas na napsání odpovědi, ať už byla jakákoli, i když z toho nekoukal žádný bezprostřední obchod.
Z dalšího mého šetření vyplynulo ještě následující. Kánoe výrobce Linder lze zakoupit v Ostravě, firma Lodě Linder sem dováží hlavně motoráky ale i tyto kánoe. Cena je však značná.
Další možností jsou výrobky domácích firem, které se soustředí na výrobu z kompozitních materiálů. Tradiční kánoe vyrábí tři společnosti. MS-composite, Perope a Jíša composite.
Tolik tedy možnosti výběru.

5 komentářů:

 1. Ahoj Žabáku
  Jsem z Kutné Hory,začínající vodák a právě dnes jsem si pořídil kanoi Rainbow Apach 16.Podobá se dost Old Townům a zajímá mě jestli tu lod' znáš a jaký máš na ni názor.Rád si s tebou písnu a přijmu rady.Ahoj.Zdeněk z.holec@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj,

  a tohles viděls?
  http://www.intermos-slovakia.eu/predaj

  Chobotnice

  OdpovědětVymazat
 3. http://www.prokajak.pl/index.php?show=list&idrodzaj=3&nazwa=Kanadyjki vlemi dobre ceny, a slusny vyber, akurat si treba po to zajst.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. arwexsport.at,hg sport praha, teraz som sa tomu venoval, je toho už dosť, a čo je podstatné, dá sa tam osahat viac typov.
   Vo Viedni mali asi 7 typov na jednom mieste.
   V Prahe neviem podla mailu mali iba 2 , 3 typy.. , ale od nich som si cez ich pobočku v Bratislave objednal Old town discovery novú za cenu rok jazdenej vo Viedni...

   Vymazat
  2. Bol som v Krakove v www.prokajak.pl a Penobscot RX je doma. Cena o tretinu nizsia ako v HG sport, zrejme dane kurzom dolar>zlote>eur.
   Predajca velmi ochotny hovori velmi dobre cesky :-)

   Vymazat